Spolupráce s katedrou hudební výchovy Karlovy univerzity

V rámci výzkumného záměru “Multidisciplinární komunikace jako edukační princip” řeší katedra hudební výchovy dílčí otázku o možnostech uplatnění elektronických klávesových nástrojů ve školní praxi.

Ve spolupráci s firmou YAMAHA se konal 12.května 2000 na pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze seminář “YAMAHA v hudební výchově”. Seminář nabídl stovce přítomných učitelů řadu konkrétních možností využití zmíněných nástrojů, např. při přípravě na poslech, při kontrole teoretických znalostí a intonačních dovedností, ve sborové praxi apod.

Lektoři demonstrovali užitečné příklady praktického uplatnění keyboardů YAMAHA v hudební výchově na základní škole(PaedDr. Jan Prchal), při improvizaci na střední škole(PaedDr. Jiří Holubec) a ve vysokoškolské přípravě učitelů na řízení poslechových činností(prof. Jaroslav Herden). Ukazuje se, že nové typy se zabudovaným sekvencerem pro přímý záznam na disketu splní představy začátečníků i těch nejzkušenějších hudebních pedagogů. Zúčastněná učitelská veřejnost vnímala tvořivou atmosféru a živě reagovala na pokus propojit teorii s praxí a obohatit aktivní činnost na základních a středních školách na prahu jednadvacátého století. Závěr byl jednoznačný: nástroje doporučit.

Prof. PaedDr. Jaroslav Herden, Csc.:

"Odbornou i finanční záštitou prokázala firma YAMAHA mimořádné porozumění pro oživení hudebních aktivit dětí a pro potřeby současné školy."