Spolupráce se základními a středními školami

Hudební školy YAMAHA se během svého působení v mnoha regionech staly uznávanými institucemi v oblasti výuky na keyboardy. Tento fakt již ocenili mnozí učitelé hudební výchovy na základních školách.Ti využívají především nabídky kurzů obsluhy nástrojů a jejich využití v hodinách hudební výchovy na mateřských, základních a středních školách.

Zájem učitelské veřejnosti nás dovedl ke spolupráci s katedrou hudební výchovy Karlovy univerzity a s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Výsledkem spolupráce je publikace autorů Mgr. Zdeňka Simka a Mgr. René Dokulila “YAMAHA v instrumentálním souboru na základní škole”. Publikace je určena zejména pro žáky prvního stupně základních škol, využít ji však mohou i žáci a učitelé na jiných typech škol. Obsahuje 30 vybraných písní s úpravami instrumentálního doprovodu pro Orffovské nástroje a keyboardy. Partitury obsahují akordické značky pro kytarový doprovod, který slouží i pro orientaci při použití jednoprstového doprovodu. Úpravy instrumentálního doprovodu jsou zpracovány formou přehledných partitur. Obtížnost partů je přiměřená a party jednotlivých nástrojů jsou hratelné v příslušných ročnících. Součástí sborníku je zvukový nosič (CD) s nahrávkami doprovodů všech 30 písní. Doprovody na CD lze použít jako motivaci k práci, doprovod k vokálním, nebo pohybovým projevům žáků a pochopitelně ve výsledné fázi jako doprovod ke zvládnuté instrumentální složce.

K publikaci se vyjádřili přední čeští odborníci v oblasti hudební výchovy, mimo jiné:

PaedDr. Jan Prchal:

"Publikace s nosičem může obohatit stávající nabídku materiálů pro aktivní muzicírování v hodinách hudební výchovy na I. stupni ZŠ a může velmi dobře sloužit jako doplňkový materiál ke stávajícím učebnicím hudební výchovy."

PaedDr. Jiří Holubec:

"Domnívám se, že publikace vhodně doplní materiály dosud používané na základních školách a stane se oblíbeným prostředkem motivace ke hře na hudební nástroj v určené věkové skupině."